Hogyan ismerjük fel a vízminőségre veszélyes és káros szennyezéseket?
A szennezések hatásaként megfigyelhetők a felszínen úszó szennyező anyagok és a víz állapotában hírtelen változást okozó, oda bekerülő oldott és lebegő anyagok, melyek a víz elszineződését, szagának változását okozhatják. A szennyezésekre az élővilág érzékenyen reagál, a halak és más vízben élő szervezetekviselkedésének rendellenes jelenségei, esetleg pusztulásuk mutatja a szennyezés mértékét és hatását.
A felszínen úszó szennyező anyagok közül a kőolaj és származékai rendkívül veszélyesek, jelentős felületeket befedve a felszínen, de lesűllyedve a fenék közelében is oxigénszegény környezettel fenyegetik a vízi élővilágot.
- MIT LÁTUNK? MIT TAPASZTALUNK?
Az élővízbe kerülő olaj kisebb fajsúlya miatt a víz felszínén gyorsan szétterül, nagy foltokat alkot, folyóvízen sodródik és a lefedett terület növekszik, állóvízben a bekerülés helyén vastagabb, míg távolabb vékonyodó réteget képez. Az olajszármazékok a halakon bőrelváltozásokat okoznak, nagyobb olajszennyezés a halak mérgezésével, az ikrában lévő embrió, az ivadék és nagyobb halak pusztulásával jár.
- A VÍZ ÁLLAPOTÁNAK HÍRTELEN ÉS GYORS MEGVÁLTOZÁSA:
Vízminőség romlást különböző szennyező anyagok okozhatnak. A nemkívánatos anyagok származhatnak kommunális, ipari, mezőgazdasági forrásból, de a közlekedésből és turizmusból származó szennezések is veszélyesek lehetnek.
- MIT LÁTUNK? MIT TAPASZTALUNK?
A víz színe és szaga szokatlanul megváltozik, mivel a bekerülő szennyező anyagok mrgváltoztatják a víz fizikai és kémiai jellemzőit. Mindez a vízi élőlények, közte a halak szokatlan viselkedését, nem ritka esetben kisebb vagy nagyobb arányú pusztulását idézi elő.
A háztartási szenyvizek jellemzői: bűzös szag, sárgás, barnás, szürke-fekete szín, sok lebegő anyag, a mosószertől eredő erős habzás.
Az ipari szennyvizek jellemzői: általábanundort keltő,rothadó, bűzös, csípős, záptojáshoz hasonló szagú, barnás-vörös, szürkés-barna, opálosszínű rostos,zsíros, kátrányos uszadék.
Mezőgazdasági szennyvizek jellemzői: növényi védőszereknek sajnos csak a hatását, a halpusztulást észleljük, a műtrágyától opálossá, habossá válik a víz, a hígtrágya szennyezés is igen veszélyes, ilyenkor erős trágyaszagot észlelünk, barnás, zavaros uszadékos vizet tapasztalunk.
Közlekedésből és a turizmusból származó szennyeződés: a közlekedésből elsősorban olajszármazékok, savak, melyek a gékocsimosásból is származhatnak, veszélyeztetik a vizeket.
A szennyezést sok tízezer vegyi anyag okozhat. Ezek részben mérgezést okoznak, illetve felborítják hosszab-rövidebb időre a vizek oxigénháztartását, ezzel veszélyeztetve a vizi élővilágot, a halakat. A növényvédőszerek közül a rovarírtók már kis koncentrációjában elpusztíthatják a vízi rovarokat, csigákat, kagylókat, rákokat és halpusztulást is okozhatnak. A gyomírtók károsíthatják a vízek algaállományát, a hínárféléket, a békalencsét és más vízi növényeket. A műtrágya szennyezés is szervesanyag dúsuláshoz vezet. Fokozza az algatermelést, a vízinövények túlburjánzását - az eutrofizálódást.
- MIT LÁTUNK? MIT TAPASZTALUNK?
A rákok a partra, kövekre menekülnek, a békák, vízi rovarok pusztulnak, tömegesen a parti sávba húzódnak, a halak "pipálnak", a frissvízű befolyókhoz gyülekeznek, szorványosan, tömegesen pusztulnak.
MIT KELL BEJELENTENI? Az élővilág, a vízi szervezetekhalak viselkedésében tapasztalt rendellenességeket, a pusztulás mértékét,annak hozzávetőleges faji összetételét., Az elpusztult állatok, halak fellelésének helyszínét, észlelés helyét, időpontját, a víz állapotával kapcsolatos esetleges megfigyeléseket, a bejelentő adatait és elérhetőségét.
A bejelentést lehetőleg mielőbb, lehetőleg telefonon tegyük meg.
-----.....................................-----...................................-----
A KÖRNYEZETVÉDELMI, TERMÉSZETVÉDELMI ÉS VÍZÜGYI FELÜGYELŐSÉGEK ELÉRHETŐSÉGEI:
ALSÓ-TISZA-VIDÉKI KÖRNYEZETVÉDELMI, TERMÉSZETVÉDELMI ÉS VÍZÜGYI FELÜGYELŐSÉG, SZEGED
Telefon: 06-62-553-030 Fax: 06-62-553-038
Ügyeleti telefon(munkaidőn kívül): 06-30-938-2389
E-mail: alsotiszavideki@zoldhatosag.hu
ALSÓ-TISZA-VIDÉKI KÖRNYEZETVÉDELMI ÉS VÍZÜGYI IGAZGATÓSÁG SZEGED
Telefon: 06-62-599-599 Fax: 06-62-420-774
E-mail: titkarsag@atikovizig.hu
|